Dom sv. Gorazda  

Rodiny a spoločenstvá nielen našej farnosti využívajú na víkendové podujatia starobylú faru a jej záhradu v obci Bacúrov pri Zvolene. Dom sv. Gorazda je vzdialený 13 km od centra našej farnosti.

V roku 2003 starú faru zrekonštruovali benediktíni. Mnísi tu žili, pracovali a modlili sa do roku 2011. Na priečelí fary sa po nich zachoval nápis Pax – pokoj. Od roku 2011 Dom sv. Gorazda vlastní Konferencia vyšších rehoľných predstavených, a tá mu aj dala toto meno. Od roku 2019 spravuje Dom sv. Gorazda Farnosť Zvolen – Sekier.

Filiálny Kostol sv. Šimona a Júdu v Bacúrove  

Stredoveký Kostol sv. Šimona a Júdu postavili vo vyvýšenej polohe niekedy v polovici 14. storočia. Mal gotický sloh. V čase výstavby kostola už obec existovala, prvýkrát je písomne doložená už v roku 1255. Kostol sa v listinných prameňoch spomína až po dvesto rokoch od postavenia, v roku 1561. V roku 1793 kostol prestavali do barokového slohu a tým stratil stredoveké prvky. Hrubá stavba kostola a zvon datovaný do roku 1502 sú pamiatkou na jeho medieválny pôvod. Druhý, menší zvon vo zvonici, je z roku 1689.

K historickým zaujímavostiam kostola patrí i to, že po príchode reformácie na naše územie býval striedavo evanjelickým a zas katolíckym kostolom a to až do roku 1710.

Medzi historicky známe osobnosti a vzdelancov, ktorí na bacúrovskej fare pôsobili, patria Andrej Trúchly-Sitniansky a Karol Anton Medvecký.

Dnes je filiálnym kostolom Farnosti Budča.

Zdroj: www.pamiatkynaslovensku.sk, www.budca.fara.sk

Príďte si oddýchnuť do Domu sv. Gorazda 

Budova fary s okolitou záhradou a príslušným vybavením sú zariadené pre prijímanie viacčlenných skupín. Využívajú ho na duchovné obnovy, rodinné dovolenky a sústredenia. Vo vnútornej záhrade je altánok aj vonkajšie ohnisko na opekanie. V Dome sa nachádza kaplnka, ktorá je určená na slávenie svätej omše, je to posvätné miesto tohto Domu.
Kapacita Domu sv. Gorazda je 20 lôžok. Na prízemí sú štyri obytné izby, na poschodí je šesť izieb. Izby sú jeden až trojlôžkové s možnosťou doložiť prístelky. Na chate je k dispozícii šesť WC, päť sprchových kútov, vaňa, plne vybavená kuchyňa. Wifi pripojenie tu nie je, keďže cieľom pobytu je oddych, rozjímanie či podujatia zamerané na rozvíjanie vzťahov. Parkovať možno priamo vo dvore alebo na parkovisku nad domom.

V prípade potreby kontaktujte tel. čísla: 0907 870 475 – Karol Vozár, farár Zvolen – Sekier;  0908 627 601 – Lucia Kúkoľová, správkyňa; 0911 376 039 – Júlia Cehulová, správkyňa.

Kaplnka v dome sv. Gorazda

Text: ZuzanaVrťová, foto: Lucia Kúkoľová, Zuzana Vrťová